İLGİNÇLİKLERLE DOLU KİTAP

Proje Başlığı:

Yazar:
 Ömer Hoca
Tarih:
 23.2.2014
Kategori:
Vakıf Yayınları

İLGİNÇLİKLERLE DOLU KİTAP

Kur’an insan zihnindeki olumsuz kalıpları yerle bir eden bir kitaptır. “Yapılamaz, başarılamaz, imkan dışı” denilen nice hadisenin geçmişte gerçekleştiğini beyan ederek benzerlerini görmenin mümkün olduğuna işaret eder. Peygamberler vefat etmiştir ama Allah, daima “Hayat Sahibi” olduğundan kullarına varlığının delili olarak olağanüstü yardımlarda bulunmaya devam eder. Darda kalan bir kulun duasına cevap vererek orada olduğunu ve “gücünün her şeye yettiğini” hatırlatır. Kur’an bize Rabbimizin sonsuz mucizelerinden bazı örnekler sunarak sırtımızı “nasıl bir kudrete” dayadığımızı bildirir.

Cinler Kur’anı dinleyince “Biz gerçekten acaib bir Kur an dinledik” demekte haklıdırlar. Çünkü Kur’an alışkın olmadığımız şeyleri anlatır. Beşikte konuşan bebeğin cümlelerini, Karıncanın sözlerini, Hüdhüd kuşunun haberlerini nakleder. Kraliçenin tahtının bir anda Yemen’den Filistine getirilişini anlatır. Balığın karnında tesbih eden peygamberin duasını ve kurtuluşunu anlatır. Bedir de meleklerin  yardıma gelişini, Peygamberin savurduğu bir avuç toprağın bütün düşmanlarının gözüne girişini anlatır ve “Attığın zaman da sen atmadın, lakin Allah attı” buyurur.

Tur dağında Hz. Musa’nın Rabbiyle konuşmasını, sonra asasının sihirbazların sihirlerini yuttuğunu anlatır. Hz. İsa’nın babasız doğduğundan, kuru ağacın Hz. Meryem dokununca meyveler verdiğinden söz eder. Bir kulun yedi kat semavatı aşıp sidre-i müntehada Rabbiyle görüştüğünü bildirir.

Kur’an cennetin göz alıcı nimetlerini, cehennemin gönül titreten azaplarını anlatır. Meleklerin Hz. Ademe secde edişini ve Şeytanın kibirlenip kovuluşunu anlatır. Hz. Hızır’ın gemiyi delip Zalim Kral’ın elinden kurtarışını, Hz. Zülkarneyn’in doğudan batıya dünyaya nizam verişini ve sağlam Seddi inşa edişini anlatır. Nil nehrinde yüzen sandıkta ki bebeği Firavn’ın yakınlarının buluşunu anlatır. Denizin içinden geçip kurtulan İsrailoğullarını ve denizin üstlerine kapandığı Firavun’la ordusunu anlatır. Hazinelerinin anahtarlarını bir gurubun taşıdığı Karun’un kibri sebebiyle yerin dibine batırılışını anlatır.

Allah’ın mucizelerine ve salih kullarına verdiği olağanüstü nimetlere inanmamız ve kudretine iman edip Ondan istememiz; dua edip huzurunda secdelere kapanmamız için geçmişin en canlı örneklerini gözlerimizin önüne serer.

Allah’ın kitabı, Allah’ın neler yapabileceğini gösteren örneklerle doludur. Bu yönüyle eşsizdir ve taklit edilemez. Yani Allah’tan başka hiç kimse çıkıp, “ben şu kimselerin eline şu mucizeleri verdim” diyemez. Ama Âlemlerin Rabbi, Peygamberlerine verdiği mucizeleri ve salih kullarına verdiği kerametleri Kur’an da anlatır. Kur’an, yaşanmış olaylar içinde “en zirve örnekleri” gözler önüne serdiği için acaip/ilginçliklerle dolu bir kitaptır.

This template supports the sidebar's widgets. Add one or use Full Width layout.