İMTİHAN GEZEGENİ

Proje Başlığı:

İMTİHAN GEZEGENİ

Etrafımızda, ihtiyaçlarımızı karşılamak üzere tasarlanmış bir âlem görüyoruz. Bu dünya, insanın yaşayıp istifade edebilmesi için binbir hikmetle tanzim edilmiş. Gözünün göreceği milyonlarca renk ve desen, kulağının duyacağı sayısız farklı ses, zihninin düşüneceği sınırsız mana ve hakikat özenle hazırlanmış. Böylece dünya, insan kalbinin yüzlerce duyguyla titreyip halden hale gireceği ve aklının, sonu görünmeyen ufuklarda uçacağı bir imtihan gezegeni haline getirilmiştir. Bu yönüyle dünya, fezadaki bütün yıldızlardan farklıdır. Dünya fiziki şartlarıyla diğer gökcisimlerine benzemediği gibi, üzerinde taşıdığı misafirlerde yıldızların manevi sakinlerine (meleklere) benzemez. Öyleyse bu gezegenin amacı da diğerlerinden farklı olmalıdır.

Küçük bir çocukken, annemin eve getirdiği, tekerlekleri üzerinde yere paralel olarak duran bir alet hakkında uzun uzadıya düşünmüştüm. Bu alet ne işe yarayabilirdi? Zihnimi ne kadar zorlarsam zorlayayım sonuçta kendimce bir tek mantıklı cevap bulabiliyordum: “Bu alet, üzerine binip evin içinde dolaşabileceğimiz bir oyuncak araba olmalıydı. Üstünün tamamen düz olması da oturmamız içindi.” Daha sonra, oyuncak olmadığı için çok üzüldüğüm bu aletin “elektrik süpürgesi” olduğunu öğrendim. Vahye kulak vermeyenler, varlığın ihtişamlı sırları karşısında bir çocuk gibi acizdirler. İmtihan gezegenini, sadece bir eğlence mekanı olarak görenlere Kur an şu dersi vermektedir: “Biz gökleri, yeri ve ikisi arasında bulunanları oyun olsun diye yaratmadık”. Duhan/38.

İnsan ürün alamayacağı tarlayı ekip dikmeyi uygun bulmazken, varlığın sahibinin anlamsız bir âlem yarattığını nasıl söyleyebilir. Bizler emek harcadığımız işlerde yaptığımız masrafa, çektiğimiz zahmete değecek neticeler ve meyveler bekleriz. Zira bize verilen akıl, hikmetsiz işler yapmaktan hoşlanmaz. Her işini çok hikmetlere göre yapan Cenab-ı Hakk, içinde yaşayacağı âlem için büyük hazırlıklar yaptığı ve kendisine muhteşem kabiliyetler ve geniş imkanlar sunduğu insana elbette çok önemli görevler yükleyecektir. Bu görevleri, gönderdiği elçiler ve kitaplarla bildirmiştir.

İmtihanın çok hassas dengeler üzerine kurulduğunu görüyoruz. Her şey birbirini etkiliyor. Bu hassas dengeler ancak doğru alışkanlıklar, güçlü ve tazelenen bir maneviyat, iyiliği geliştiren ve savunan bir çevre, hayatı anlamlandıran bir gaye, sorumluluklarının bilincinde olan bir irade, ilim peşinde koşan bir akıl ve meşru meşguliyetlerle dolu bir gündem sayesinde korunabilir.

This template supports the sidebar's widgets. Add one or use Full Width layout.