KENARLIK NOTLARI

Proje Başlığı:

Yazar:
 Ömer Hoca
Tarih:
 23.2.2014
Kategori:
Vakıf Yayınları

KENARLIK NOTLARI

Cana kıymakta, saatin ibresinden daha keskin kılıç yoktur. Koparılan takvim yaprakları, dökülen ömür meyvelerinin kefenidir.

Ey ortağı olmayan Vahid! Ey benzeri bulunmayan Ehad!

“Kün”(ol) fırçasıyla tek darbede boyamana rağmen, farklı renkler, ayrı desenler, muhtelif nakışlar, değişik suretler verdiğin, atomlarına kadar hayat ışıkları saçan bu canlı galeri, Senin sanatındaki eşsiz maharetini ve saltanatının sınırsız ihtişamını her an yeniden gözler önüne seriyor. Bize bahşettiğin tüm nimetler için huzurunda minnet secdelerine kapanıyoruz.

Her şey şu anki değerini yitirecektir. Zenginler zenginliğini, güzeller güzelliğini, iktidar sahipleri gücünü ve insan, sayılı nefeslerini kaybedecektir. Gözümüzün önündeki varlıklar eskimeye, yıpranmaya, günü gelincede fanilik toprağında kaybolmaya mahkumdur. Ancak Rabbimizin rızasına mazhar olan ameller, sözler ve bu amelleri işleyen kullar bunun dışında kalacaktır. Onlar bedenleri itibariyle ölüme doğru yürüyor görünseler de, hakikatte adımlarını sonsuzluğa atmaktadırlar. Ebediyyen değerli kalmanın yolu Alemlerin Rabbine kul olarak yaşamaktır.

 

En temel bilginin, ilimlerin anayasasının ezberlenmesi, insanın bilgi kaynağı problemini önemli ölçüde çözer. Sonraki adım, bu temel kuralların derinlemesine kavranması için pozitif bilim dallarında ve metafizik alanlarda ihtisas yapmaktır.

Kalp madeninden çıkarılan cevherler, akıl fabrikasında işlenir ve söz vasıtasıyla şuur sahiplerine hediye edilir. İnsan, beyan sayesinde ruhunun ilhamlarını, gönlünün en derin hislerini ve aklının tefekkür meyvelerini başkalarıyla paylaşır, kendini kendine ve Rabbine ifade eder.

This template supports the sidebar's widgets. Add one or use Full Width layout.